Artykuł sponsorowany

Pierwsze objawy endometriozy. Co powinno wzbudzić czujność?

Pierwsze objawy endometriozy. Co powinno wzbudzić czujność?

Endometrioza to przewlekła choroba, która dotyka coraz większą liczbę kobiet na całym świecie, również w Polsce. Objawy endometriozy są różnorodne i często mylone z innymi schorzeniami, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Warto wiedzieć, na jakie sygnały naszego organizmu zwrócić uwagę, aby jak najszybciej rozpocząć skuteczne leczenie.

Ból menstruacyjny i nie tylko

Najbardziej charakterystycznym objawem endometriozy jest silny ból podczas menstruacji. Ból ten może być tak intensywny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga przyjmowania środków przeciwbólowych. Warto jednak pamiętać, że ból menstruacyjny może także być spowodowany innymi przyczynami, takimi jak mięśniaki macicy czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego ważne jest, aby obserwować swoje ciało i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy np. ginekologowi z Lidzbarka. W przypadku endometriozy ból może również występować podczas stosunku seksualnego czy wypróżniania.

Niepłodność – częsty problem kobiet z endometriozą

Endometrioza może prowadzić do niepłodności u wielu kobiet. W Polsce około 30% pacjentek z rozpoznaną endometriozą ma problemy z zajściem w ciążę. Niepłodność może być spowodowana zarówno przez zmiany w jajnikach, jak i przez zrosty powstałe na skutek endometriozy, które utrudniają przemieszczanie się jajeczek i plemników. Jeśli starasz się o dziecko i nie możesz zajść w ciążę mimo regularnych starań, warto zgłosić ten problem lekarzowi i zbadać ewentualną obecność endometriozy.

Nietypowe objawy – na co jeszcze zwrócić uwagę

Endometrioza może objawiać się także innymi, mniej typowymi symptomami, takimi jak nieregularne krwawienia czy bóle brzucha o różnym nasileniu. Warto zwrócić uwagę na to, czy dolegliwości te występują cyklicznie, czyli związane są z cyklem menstruacyjnym. Innym nietypowym objawem może być uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia, które może wynikać z przewlekłego stanu zapalnego wywołanego przez endometriozę. W przypadku wystąpienia takich objawów warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak badanie ginekologiczne czy rezonans magnetyczny.